قوانین مربوط به شارژ ساختمان (هزینه های مشترک)

قوانین شارژ ساختمان

ماده ۲۵ – جهت پرداخت هزینه های عمومی که در این فصل مشخص خواهد شد هر ساله مبلغی توسط مجمع عمومی تعیین می شود.

ماده ۲۶ – کلیه ساکنین مکلّف خواهند بود شارژ ماهیانه را بر اساس مصوبه مجمع، حداکثر تا پانزدهم هر ماه مستقیماً یا توسط سرایدار به مدیر ساختمان تحویل داده و رسید دریافت نمایند.

ماده ۲۷ – پرداخت شارژ مشمول تمامی واحدها خواهد بود و عدم سکونت در واحد دلیلی بر عدم پرداخت شارژ نیست.

ماده ۲۸ – از محل شارژ ساختمان هزینه های زیر قابل پرداخت خواهد بود:
الف- هزینه های مرتبط با سرایدار بر اساس مصوبه مجمع؛
ب- هزینه برق عمومی؛
ج- هزینه آب؛
د- هزینه گاز بر اساس ماده ۲۹ مقررات؛
ه- هزینه تعمیرات و نگهداری؛
و- هزینه گل کاری و نگهداری باغچه ها؛
ز- هزینه لوازم مصرفی نظیر لامپ، مواد شوینده، تجهیزات نظافتی؛
ح- سایر هزینه های ضروری به تشخیص مدیر یا تصویب مجمع.

ماده ۲۹ – هزینه گاز در ماههای گرم سال که رادیاتورها بسته است از محل شارژ پرداخت شده و در سایر ماهها بر اساس فرمول زیر به صورت جداگانه دریافت و پرداخت خواهد شد:
هزینه گاز واحد= (کل هزینه گاز- هزینه آبونمان- هزینه عوارض شهرداری) × ضریب متراژ
ضریب حضور= میزان حضور در دوره تقسیم بر دوره قرائت کنتور
ضریب متراژ= (متراژ واحد×ضریب حضور)تقسیم بر متراژ کل
هزینه گاز سوئیت سرایداری و جمع عوارض عمومی (آبونمان و عوارض شهرداری) به عهده شارژ است.
واحدهایی که در دوره مورد نظر در آپارتمان خود حضور نداشته و رادیاتور خود را نیز بسته اند با اطلاع رسانی به مدیر از پرداخت هزینه گاز در دوره مذکور معاف خواهند بود.

ماده ۳۰ – چنانچه خسارتی به اموال عمومی ساختمان از جانب هر یک از ساکنین یا بستگان آنها وارد شود، آن واحد شخصاً مکلّف به جبران خسارت بر اساس تصمیم مدیر خواهد بود.

ماده ۳۱ – چنانچه به موجب اجاره نامه یا قرارداد خصوصی، پرداخت هزینه های مشترک به عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن استنکاف نماید، مستأجر می تواند از محل مال الاجاره هزینه های مزبور را پرداخت کند.
در صورتی که پرداخت هزینه های جاری مشترک (شارژ) به عهده استفاده کننده باشد و از پرداخت استنکاف کند، مدیر می تواند علاوه بر مراجعه به استفاده کننده به مالک اصلی نیز مراجعه نماید و مالک محق خواهد بود از محل ودیعه نسبت به پرداخت شارژ اقدام نماید.

ماده ۳۲ – هنگام تخلیه ملک توسط مستاجر یا مالک، برگه تسویه حساب شارژ واحد نیز باید از مدیر ساختمان اخذ شود.

ماده ۳۳ – ازآنجاکه علاوه بر هزینه های جاری برخی از هزینه های عمرانی و سرمایه ای نیز از محل شارژ انجام می شود، نحوه تسویه حساب این هزینه ها فی مابین مالکین و مستاجرین بر عهده ایشان بوده و مدیر تعهدی در این خصوص ندارد.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

16 دیدگاه

 1. هدایتی گفته در مهر ۵, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  سلام، میخواستم بدونم، آپارتمانی که خالیه ، نحوه پرداخت شارژ ماهیانه اش چطور محاسبه میشود، آپارتمان نوساز بوده و تخلیه میباشد. ممنون
 2. حمید گفته در شهریور ۱۳, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  با عرض سلام و احترام بنده مدیریت ساختمان را پذیرفته ام برای یک سال سوال:آیا انجام گلکاری و اصلاحات باغچه در حد پانصد هزار تومان برای ده واحد متعلق به مالکین است و یا مستاجرین و آیا باید این هزینه را مالک تقبل کند یا مستاجرش ؟ تشکر و مزید امتنان است چنانچه پاسخ بفرمایید
 3. علیرضا سعیدی گفته در اسفند ۱۴, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  با سلام. من و مادرم تو یه 4واحدی 50متری زندگی میکنیم و فقط یک اب گرمکن و یک شعله اجاق کوچک داریم (حتی بخاری هم نداریم). کنتور مشترکه و چه نفری (میگن 4 نفرن ولی همیشه میهمان از شهرستان دارن) و چه بر حسب متراژ که حساب میکنیم باز بیشتر از مصرفمون پول میپردازیم و این در حالی هستش که 2تا از واحد ها هرکدام 2بخاری روشن دارن (مجموع 4 تا) و همیشه درب خانه و پنجره هاشون بازه... ایا کسی میدونه هر بخاری تو سیستم تقسیم نفری چند نفر حساب میشود؟ بی انصافی تا چه حد اخه... یکسره هم مهمون دارن (حدود 15 نفر تو هر واحد!) و هر هفته دارن فرش با اب گرم میشورن. تا کی من میبایست پول گازه دیگرانو بدم؟
  1. م گفته در مرداد ۲۳, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
   لامصب ۱۵ نفر چطوری تو ۵۰ متر جا میشن؟
 4. مهدی گفته در بهمن ۲۱, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  سلام،من یک واحد آپارتمان دارم که فعلا خالیه آیا باید شارژ پرداخت کنم یا نه،وقتی که نه از آب یا برق استفاده نکرده‌ام.ممنون
 5. حسام گفته در دی ۲۸, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  با سلام آیا بهت مدیره میتواند برای جبران کرسی بوجه سالیانه و پاداش و عیدی آخر سال ساکنین رو موظف کنن شارژ اسفند ماه را دو برابر بدهم.البته با وجود اضافه کردن 50درصد شارژ از اول سال
 6. حسین گفته در دی ۲۵, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  با سلام د ر صورت نشطی آب در لوله کشی ساختمان که منجر شده به اینکه قبض آب واحد بیشتر از مقدار معمول بیاید پرداخت هزینه اضافی قبض آب که قابل توجه هم است به عهدچه کسی است؟
 7. ليلا عباسي گفته در دی ۲۳, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  با سلام و خسته نباشيد هزینه شارژ هرواحد براساس متراژ آپارتمان یا براساس تعداد افرادخانوارمی باشد؟؟ توضیح اینکه یک واحد برای مثال ۳۰۰ متری می باشد و واحدی دیگر ۱۵۰ متری و یاتعدادیک خانوار ۵ نفر وخانواری دیگر ۲ نفر..دراین شرایط هزینه شارژهرواحد چگونه می باشد..باسپاس
 8. عبداله آقائی گفته در دی ۱, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  بادرودوسپاس..هزینه شارژ هرواحد براساس متراژ آپارتمان یا براساس تعداد افرادخانوارمی باشد؟؟ توضیح اینکه یک واحد برای مثال ۳۰۰ متری می باشد و واحدی دیگر ۱۵۰ متری و یاتعدادیک خانوار ۵ نفر وخانواری دیگر ۲ نفر..دراین شرایط هزینه شارژهرواحد چگونه می باشد..باسپاس
 9. مرضیه گفته در آذر ۲۶, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  در صورتیکه هریک از واحدها از کنتور اختصاصی برق ،آب وگاز برخوردار باشند و برق و آب مشترک فقط جهت روشنایی مشاعات و آسانسور و شستشوی پارکینگ استفاده شود آیا متراژ هرواحد در تعیین سهم از هرینه های مذکور ملاک است یا به صورت مساوی محاسبه می شود؟
 10. علی گفته در آذر ۳, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  ممنون . مفید بود
 11. نیما گفته در آبان ۱۶, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  درصورتیکه یک واحد آپارتمان خالی از سکنه باشد ایا مدیر اپارتمان می تواند برای هزینه هایی مثل تعمیر درب پارکینگ اتوماتیک و یا آسانسور هزینه ای دریافت کند؟ این در شرایطی است که بنده شارژ ماهیانه را پرداخت مینمایم. آیا مدیریت میتواند برای درب پارکینگ و آسانسور مطالبه هزینه جداگانه کند؟
  1. خانه ما
   خانه ما گفته در آبان ۱۶, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
   قاعدتا کلیه هزینه های عمرانی و تعمیر و نگهداری ساختمان بر عهده مالکان است چه آن ها در واحد خود ساکن باشند و چه ساکن نباشند که در حالت دوم ممکن است اجاره داده باشند و یا خالی از سکنه باشد.

پاسخ دهید

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با ستاره مشخص شده *

*
*