قوانین مربوط به مدیر ساختمان

manager

ماده ۱۰ – مدیر ساختمان از میان مالکینی که در محل ساختمان سکونت دارند، برای مدت یک سال و توسط مجمع عمومی انتخاب می شود.
تبصره ۴: انتخاب مجدد مدیر بلامانع است اما توصیه می شود جهت مشارکت بیشتر شرکاء، انتخاب مدیر به صورت چرخشی میان مالکین ساکن در ساختمان انجام شود.

ماده ۱۱ – مدیر، مسئول حفظ و اداره ساختمان و اجرای تصمیمات مجمع عمومی است.

ماده ۱۲ – مدیر امین شرکاء بوده و نمی تواند فرد دیگری را در بلند مدت به جای خود انتخاب نماید.
تبصره ۵: درمواقعی که مدیر بیش از ۳ روز در ساختمان حضور ندارد می تواند به صورت موقت با یکی از ساکنین هماهنگ نموده و وظایف و اختیارات خود را در آن مدت به وی تفویض نماید.

ماده ۱۳ – در صورت استعفاء، فوت، عزل و یا حجر مدیر قبل از انقضاء مدت، مجمع عمومی فوق العاده به منظور انتخاب جانشین تشکیل خواهد شد. مدیر جهت استعفاء باید جلسه مجمع را تشکیل داده و استعفاء خود را به مجمع ارائه نماید.

ماده ۱۴ – مدیر مکلّف است تمام بنا را به عنوان یک واحد در مقابل آتش سوزی و زلزله، و آسانسور را در برابر حوادث احتمالی بیمه کند. سهم هر شریک از حق بیمه با توجه به ماده ۴ قانون به وسیله مدیر و متناسب با متراژ هر واحد تعیین و از شرکاء اخذ و به بیمه گر پرداخت خواهد شد.

ماده ۱۵ – مدیر مکلّف است برای حفظ و نگهداری و همچنین تنظیف قسمت های مشترک و انجام سایر امور مورد نیاز بنا، سرایدار در واحد سرایداری مستقر نماید. وظایف و حقوق سرایدار بر اساس مفاد فصل چهارم این مقررات خواهد بود.

ماده ۱۶ – انعقاد قرارداد اجاره، اخراج، تنبیه و تشویق سرایدار در اختیار مدیر بوده و سرایدار مکلّف به رعایت دستورات مدیر خواهد بود.
تبصره ۶: درصورت نارضایتی ساکنین از عملکرد و رفتار سرایدار مراتب باید به اطلاع مدیر ساختمان برسد و مدیر مکلّف است نسبت به رسیدگی به موارد و اتخاذ تصمیم مناسب اقدام نماید.

ماده ۱۷- حل اختلاف ساکنین صرفاً درچارچوب مواد مندرج در این مقررات بر عهده مدیر است.

ماده ۱۸ – مدیر مکلّف است نسبت به وصول شارژ ماهیانه (هزینه های مشترک) و هزینه های مقطعی بر اساس تصویب مجمع، اقدام نموده و در قبال دریافت هزینه ها رسید ارائه نماید.

ماده ۱۹- مدیر مکّلف است صورت مخارج و درآمدهای ساختمان را تنظیم و نگهداری نموده، درآمدها و مخارج مربوط به هر ماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد بر روی تابلو اعلانات به اطلاع عموم برساند و تراز مالی مخارج و درآمدهای سالانه (حتی المقدور با ارائه فاکتور) را در پایان سال در مجمع عمومی ارائه نماید.

ماده ۲۰ – مدیر مکلّف است جهت حفظ و نگهداری آسانسور با یک شرکت معتبر قرارداد سالانه تعمیر و نگهداری منعقد نماید.

ماده ۲۱ – مدیر مکّلف است جهت حفظ و نگهداری تاسیسات گرمایشی و برقی ساختمان در مواقع ضروری از خدمات تعمیرکاران ذی صلاح استفاده نماید.

ماده ۲۲ – مدیر مکلّف است هر سال در مقاطع مناسب فصلی از طریق پیمانکار ذی صلاح (ترجیحاً حقیقی) نسبت به ساماندهی باغچه ها و فضای سبز ساختمان اقدام نماید.

ماده ۲۳ – مدیر مکّلف است نسبت به پرداخت قبوض آب، گاز و برق عمومی و دریافت هزینه های مربوطه بر طبق مقررات از ساکنین اقدام نماید. همچنین خریداری اقلام مصرفی مشاعات ساختمان نظیر روغن جهت روغن کاری آسانسور، پودر شوینده جهت نظافت، لامپ، کلید و پریز مشاعات و غیره از محل درآمد شارژ ماهانه به عهده مدیر است.

ماده ۲۴ – وظایف مدیر صرفاً محدود به موارد مندرج در این مقررات و مصوبات مجمع خواهد بود. هر یک از ساکنین و مالکین نیز به نوبه خود همکاری لازم جهت حفظ و نگهداری ساختمان، اجرای مقررات و تعامل با مدیر را خواهند داشت.
تبصره ۷: درصورت تصویب مجمع عمومی و جهت انجام اموری خاص و به صورت موقت، بخشی از وظایف مدیر به شخص و یا اشخاصی معین قابل واگذاری خواهد بود.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

16 دیدگاه

 1. امیر خدایی گفته در آبان ۲۰, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  درود بنده در یک ساختمان ۶ واحدی مالک هستم که ۳ واحد آن مستاجر و ۳ واحد مالک سکونت دارند که از ۳ واحد مالک سکونت دار یک واحد دفتر وکالت و یک واحد پیر زن شاغل که مسئولیت مدیرت قبول نمیکند و دفتر وکالت عنوان میکند بدلیل حظور موقتی در ساختمان مدیرت قبول نمیکند حال آیا مستاجر میتواند مدیر شود؟اگر من مالک مدیر بشم و هزینه بیمه ساختمان رو پرداخت نکنند بنده مسولبت قانونی دارم؟و آیا بنده میتوانم اعلام کنم فقط و فقط مسئولیت جمع آوری قبوض مشترک رو به عهده میگیرم؟؟؟
 2. مهدی گفته در آبان ۱۱, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  باسلام توایران هنوز فرهنگ آپارتمان نشینی جانیوفتاده .خارج ازکشور اصلااین جورنیست مدیریت ساختمان دست شرکت های خدماتیست مثل ایران نیست که مدیرساختمان ازساکنین انتخاب کنن ومدیرمجانی باشه تازه کلی هم حرف بخوره تابتون شارزازساکنین بگیره ...
 3. محمدجواد صابری گفته در مهر ۱۰, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  سلام هزینه تعمیر اسانسور بعهده مالک ساختمان است یا باید از مبلغ شارژ پرداخت نمود
 4. محمود گفته در مرداد ۲۶, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  سلام این همه مطلب نوشتین ولی منبع و اسم قانون رو ذکر نکردین چطوری میشه به این مطالب اعتماد کرد؟
 5. محمد گفته در تیر ۹, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  با سلام بنده مدير يك ساختمان ١٠ واحد هستم ٦ واحد مربوط به خانواده شخصي است كه مالك زمين بوده و ٤ واحد الباقي مالكين متفاوتي دارند به محض اينكه موردي بر خلاف نظر ان ٦ واحد اعلام ميشود سريعا اعلام ميكنند كه مديريت عوض شود . ايا تا انقضاي يك سال موعد انتخاب مدير قانونا اين امكان را دارند كه مجدد انتخابات برگذار كنند ؟ راهكار قانوني چيست ؟
 6. یونس افتاده گفته در خرداد ۱۱, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
  سلام در صورت بروز حادثه برای افرادی که بوسیله مدیر در مجتمع بکار گمارده میشوند.تکلیف چیست.مسِیولیت مدیر چه میشود.
  1. حجتی گفته در تیر ۳۱, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
   با سلام شما می بایست ساختمان را بیمه مسئولیت مدنی کنید. در این صورت اگر اتفاقی برای هر یک از پیمانکاران اعم از برق کار، نیروی خدماتی یا تاسیساتی بیفتد بیمه هزینه های مربوطه را جبران خواهد کرد.
 7. نرجس خباززادگان گفته در اسفند ۲۲, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  سلام ....من مدیر ساختمان ۱۶ واحده در ۴ طبقه که دو واحد راضی به گذاشتن اسانسور نیستند و ما قبول کردیم که فقط طبقات ۳ و ۴ هزینه پرداخت کنند و ۱ و۲ هیچ هزینه ایی پرداخت نکنن بازهم راضی نمیشن ما چه کار میتونیم بکنیم ممنون میشم پاسخ دهید
 8. سیامک علیزاده گفته در بهمن ۱۳, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  با سلام در صورت عدم قبول مدیریت توسط ساکنین ، اتنخاب مدیر به چه روشی امکان پذیر است ؟
 9. افشین گفته در بهمن ۱۰, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  سلام مدیر قبلی در طول دو سال مدیریتش در ساختمان مبلغ چهارمیلیون و سیصد هزار تومان کم آورده و این مبلغ و به مدیر جدید نمی دهد . منم از آنجاییکه مستاجرم و سه ماهی تا پایان قردادم نمونده شارژ و پرداخت نکردم (الان شده دوماه) . وقتی اعتراضمو به مدیر جدید میگم میگه از دست ما خارج و هر واحدی که پولشو میخواد بره بگیره!! ساختمون بیست واحدیه و شارژم چهل تومن بوده. راهنمایی بفرمایید چکار میتونم بکنم؟ ممنون
 10. علی حسینی گفته در دی ۴, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  سلام،من سرایدار هستم ولی اهالی ساختمان حقوق منو به موقع نمیدن و از مدبر ساختمان حقوقمو درخواست میکنم ایشون میگن هنوز اهالی ساختمون شارژ خودشونو ندادن،آیا مدیر نباید از خودش حقوق منو بده تا اهالی شارژ رو میدن؟
  1. علیرضا پورشفیع زاده. مدیرعامل شرکت فنی, خدماتی و تنظیفاتی پایا البرز کارآفرین گفته در دی ۱۳, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
   دوست عزیز, با توجه به اینکه مدیر ساختمان تمامی هزینه ها از جمله حقوق سرایدار را از صندوق ساختمان پرداخت مینماید و در واقع درآمد ساختمان و موجودی صندوق صرفاً بوسیله پرداخت شارژ, تأمین میگردد, در صورت وجود مبلغ کافی در صندوق, میبایست حقوق شما توسط مدیر محاسبه و به موقع پرداخت شود. بنابراین مدیر ساختمان ملزم به پرداخت حقوق شما از حساب شخصی خود نیست و این امر کاملا اختیاری میباشد. در واقع میتواند به صندوق ساختمان قرض داده و پس از دریافت شارژ برداشت کند. البته پیش بینی هزینه ها و زمانبندی دریافت شارژ با توجه به اطلاع از زمان پرداخت هزینه ها, از وظایف بدیهی و لازم الاجرای مدیر است.
 11. نجات اله مرادي گفته در آذر ۱۵, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  سلام. مواد قبل از ماده 10 درج نشده. اگه ممكن هست قانون كامل براي بنده ايميل فرماييد. با تشكر
  1. علی گفته در فروردین ۱۶, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
   دوست عزیز شما باید ادرس ایمیل خود را اعلام می کردید ...
  2. حسین گفته در تیر ۱۳, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
   قوانین آپارتمان نشینی http://www.charge-software.ir/Page-116-1

پاسخ دهید

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با ستاره مشخص شده *

*
*