حتما برای شما هم پیش آمده که با تعجب از خود یا همسرتان می پرسید “چرا این ماه اینقدر خرجمون زیاد شده؟! مگه چی خریدیم؟!” و شروع می کنید به یادآوری چیزهایی که برای آن ها هزینه کردید. اما دقیقا یادتان نمی آید و حتی شاید احساس کنید بلایی سر پول هایتان آمده و متاسفانه بگو مگویی نیز در خانه شکل می گیرد.

حال در نظر بگیرید که اگر همه هزینه ها را ثبت کرده بودید، الان به لیست هزینه های ثبت شده رجوع می کردید و بدون شک و شبهه متوجه می شدید که هر مبلغ صرف چه چیزی شده است. اما فواید ثبت هزینه ها به اینجا ختم نمی شود. با این کار ساده شما می توانید هزینه های خود را تحلیل کنید. کدامیک ضروری بود؟ کدامیک بیش از اندازه بود؟ ماهیانه چقدر برای تفریح هزینه می کنیم؟ اگر بخواهیم تفریح را بیشتر کنیم از کدام هزینه ها می توانیم بکاهیم؟

اینجاست که مشخص می شود با ثبت دقیق هزینه ها و با استفاده از دسته بندی های مناسب می توانید به سبک زندگی خود اشراف پیدا کنید و برای آن بهتر برنامه ریزی نمایید. حتی بوسیله آن می توانید سلامت تغذیه خانواده را نیز محک بزنید و ببینید که درصد مصرف گوشت، غلات، میوه و لبنیات و … در خانه شما چقدر بوده است و چقدر با توصیه های پزشکی و سلامتی سازگار است؟

پس، از همین امروز شروع کنید! اگر هنوز به قلم و کاغذ وفادارید از آن ها استفاده کنید. دفترچه ای بردارید و برای مخارج مختلف جدول درست کنید. اگر هم اهل استفاده از فناوری هستید، از نرم افزارهای کامپیوتری یا موبایلی استفاده کنید. نرم افزار اکسل جدول بندی اطلاعات و جمع و تفریق اعداد را به راحتی در اختیار شما قرار می دهد؛ یا نرم افزارها و اپلیکیشن های تخصصی که برای حسابداری شخصی تولید شده اند.

ما پیشنهاد می کنیم از گوشی هوشمند خود برای این کار استفاده کنید. زیرا همواره همراه شماست و بلافاصله می توانید از آن استفاده کنید. یک نرم افزار خوب باید این امکان را به شما بدهد که بتوانید هر هزینه ای را فورا ثبت کنید. اپلیکیشن حسابداری شخصی خانه ما که در مسابقه خانه ما نیز توسط خانواده ها استفاده می شود با همین هدف طراحی شده است. بسیار سبک است، سریع اجرا می شود و در همان صفحه اول آماده دریافت مبلغ، دسته بندی و توضیحات هزینه شماست. همچنین با گزارش های آماری و نموداری به شما در تحلیل هزینه ها و درآمدها کمک می کند.

در نهایت چه با نرم افزار و چه بدون نرم افزار، ثبت دقیق همه هزینه های زندگی را جدی بگیرید. این کار اولین قدم از مدیریت مالی خانه و خانواده است. آگاهی و ارزیابی هزینه ها قطعا در برنامه ریزی بهتر به شما کمک می کند و با مدیریت بهتر منابع می توانید از زندگی لذت بیشتری ببرید.

از تجربیات و روش های خود در مورد ثبت هزینه ها و مدیریت مالی خانه و زندگی خود برای ما بنویسید. آیا مؤثر بودن این روش را تأیید می کنید؟ آیا در زندگی شما تفاوت ایجاد کرده است؟

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام