ما ایرانی ها چگونه مصرف می کنیم؟!

شیوه مصرف ایرانی ها

الگوی مصرف مطلوب و بهینه، مطلوب ترین و بهترین روش مصرف در یک جامعه است. اما سوال اینجاست که تشخیص این مطلوبیت براساس چه متر و معیارهایی صورت می گیرد؟

در هر جامعه ای، معیارهای عقلی و منطقی و همچنین مذهبی و عرفی، تعیین کننده الگوی مصرف آن جامعه است و صدالبته برای کاهش میزان انحراف از مطلوبیت، باید میزان مصرف، منطبق بر منافع فردی و جمعی نیز باشد.

متاسفانه، آمارها نشان می دهند که کشور ما از لحاظ شیوه و الگوی مصرف در بخش های مختلف، به بیراهه می رود. امیر مؤمنان علی (ع) می فرماید: «اسراف و زیاده روی، فراوانی را نابود می سازد.» این شیوه نامناسب مصرف، زنگ خطری است که می تواند نشان دهنده وجود مشکلات مختلف و متعدد در بخش های اقتصادی و همچنین بستر فرهنگی کشورمان باشد.

افراد و بخش های مختلف جامعه، مثل حلقه های زنجیر، به هم متصل هستند و ناگفته پیداست که مصرف نادرست در هر بخش، می تواند بر زندگی افراد دیگر جامعه، تاثیر منفی بگذارد و زندگی آنها را دچار آسیب نماید! چنانچه مصرف بی رویه منابع انرژی مثل برق و گاز می تواند بر میزان انرژی در اختیار سایر افراد اثر منفی بگذارد یا حتی در آینده، فرزندان یک جامعه را از بسیاری از منابع و نعمت های خدادادی محروم نماید.

اینفوگرافی ذیل، وضعیت مصرف در برخی از بخش های اقتصاد کشور را نشان می دهد:

الگوی مصرف نامناسب ایرانی ها

در واقع، می توان گفت الگوی مصرف هر جامعه، نشان دهنده فرهنگ عمومی آن است و اصلاح الگوی مصرف، نیاز به تغییر فرهنگ دارد. مسلما همه ما آن قدر علقه و علاقه نسبت به خودمان، خانواده و اطرافیان مان و در سطحی وسیع تر، کشورمان داریم که نگران آینده آن باشیم!

همه ما می توانیم در تغییر رفتارهای اشتباه فرهنگی و اقتصادی جامعه مان موثر باشیم، اما این مساله، یک شرط اساسی و بنیادین دارد:

در بدو امر، باید از تغییر عادات و رفتارهای نادرست مصرفی خودمان شروع کنیم!

منبع اینفوگرافی: نسیم آنلاین

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

دسته ها: اینفوگرافی

نظری تاکنون ارسال نشده است، شما اولین نفر باشید!

پاسخ دهید

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با ستاره مشخص شده *

*
*