احتمالا بارها در قسمت های مختلف مسابقه خانه ما و همچنین در صفحه اول سایت، نام اپلیکشن حسابداری خانه ما به گوش و چشمتان خورده است. البته قبلا در مقاله ای به صورت مفصل به معرفی بخش های مختلف این اپلیکیشن کاربردی پرداخته ایم. لازم به توضیح
است که می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان از سایت بازار دانلود کنید و روی گوشی های خود نصب و استفاده نمایید.

منوی تنظیمات اپلیکیشن خانه مایکی از سوالاتی که کاربران اپ حسابداری خانه ما، بارها و بارها با عبارات و ادبیات گوناگون، طی مراجعه به سایت از ما می پرسند، چگونگی دسته بندی هزینه ها و درآمدها در این نرم افزار است. مثلا بارها از ما پرسیده اند که چرا دسته بندی اقساط بانکی وجود ندارد؟ یا چرا مواردی مثل خمس و زکات و هزینه های امور خیریه در این نرم افزار دیده نشده؟ یا چرا دسته بندی قبض گاز در میان دسته بندی اصلی قبوض، گنجانده نشده است؟

پاسخ همه این سوالات در دستان یک نفر است؛ خود شما!

خوشبختانه، نرم افزار حسابداری خانه ما، در عین سادگی بسیار منعطف است و امکان اضافه یا حذف و ویرایش هر دسته از هزینه ها و درآمدها را به شما می دهد.

به این منظور به صفحه تنظیمات اپلیکیشن وارد شوید. یعنی روی علامت چرخ دنده که در گوشه راست بالا قرار دارد بزنید. و در صفحه تنظیمات، روی گزینه «دسته بندی ها» بزنید.

چگونه دسته یا زیردسته های جدیدی را در اپلیکیشن خانه ما اضافه کنیم؟صفحه دسته بندی های اپلیکیشن خانه ما

همان طور که مشاهده می کنید در صفحه دسته بندی ها دو دسته مهم هزینه ها و درآمدها وجود دارد. روی هر یک از این کلمات که بزنید، دسته بندی های مربوط به آن را مشاهده می کنید که با استفاده از علامت + در گوشه راست بالای این صفحه می توانید یک دسته جدید را به آن اضافه کنید. با زدن روی این علامت + یک پنجره جدید مانند عکس زیر باز می شود که نام دسته را می توانید در آن تایپ کنید و رنگ و نشانه ای را برای آیکون آن به دلخواهتان انتخاب کنید.

برای اضافه کردن زیرشاخه نیز فقط کافی است مراحل فوق را پس از ورود به یکی از دسته ها انجام دهید. یعنی وقتی یک دسته مانند اتوموبیل را انتخاب می کنید، اگر زیرشاخه داشته باشد که زیر عنوانِ دسته اتوموبیل نمایان می شوند و اگر زیرشاخه ای نداشته باشد، فقط عنوان دسته را می بینید. در اینجا نیز با استفاده از علامت + می توانید زیرشاخه جدیدی را تعریف و اضافه کنید.

به طور کلی، عناوینی به صورت پیش فرض در این نرم افزار برای دسته بندی در نظر گرفته شده اند مثل خوراک، اتوموبیل، اجاره، قبوض و … . مثلا در زیرمجموعه «قبوض»، زیرشاخه ها عبارتند از موبایل، تلفن، برق و آب. این بدان معنی نیست که دست شما بسته است و قبوض شما
به همین دسته بندی محدود می شود! همان گونه که گفته شد، شما می توانید با لمس علامت + در بالای صفحه، عناوین مورد نظر خودتان مثل گاز، اینترنت و … را هم اضافه نمایید.

چگونه دسته یا زیردسته ها را در اپلیکیشن خانه ما ویرایش کنیم؟حذف و اضافه دسته های اپلیکیشن خانه ما

در همین صفحه دسته بندی ها اگر انگشت خود را روی هر دسته یا زیرشاخه برای لحظاتی نگهدارید، منوی سیاه رنگی بالای صفحه ظاهر می شود که گزینه اول آن از سمت راست به شکل یک مداد است. با زدن روی این مداد، پنجره ای باز می شود که نام دسته، رنگ و نشانه آن را نیز می توانید تغییر دهید و سپس دکمه تأیید را بزنید.

چگونه یک دسته یا زیردسته را در اپلیکیشن حسابداری خانه ما حذف کنیم؟

در این مورد هم کافی است انگشت خود را روی دسته یا زیردسته مورد نظر نگهدارید تا منوی سیاه رنگ بالای صفحه ظاهر شود. این بار روی علامت سطل زباله بزنید که در این صورت پنجره جدیدی باز می شود که از شما می پرسد آیا می خواهید این مورد را حذف کنید؟ اگر پاسخ بله را انتخاب کنید، دسته یا زیردسته انتخاب شده توسط شما حذف می شود.

مثلا در زیرشاخه «خوراک» در منوی هزینه ها، به صورت پیش فرض، عناوینی مثل رستوران، کافی شاپ و مهمانی ثبت شده اند. ممکن است که دسته بندی شما برای خوراک خانواده به این شکل نباشد. فرضا شاید بخواهید دسته بندی خوراک را با زیرشاخه های، خانه، بیرون، مهمانی و محل کار تعریف کنید. بنابراین تنها کافی است انگشت خود را روی عنوان هایی که می خواهید حذف شوند، نگهدارید تا علامت حذف (سطل زباله) و ویرایش (مداد) در گوشه راست بالای صفحه ظاهر شوند که می توانید عناوین را به دلخواه حذف کنید یا تغییر دهید.

هشدار:

توجه کنید که در صورت حذف یک دسته یا زیردسته، همه تراکنش هایی که برای آن ثبت کرده اید نیز حذف می شود و اطلاعات آن ها غیرقابل بازیافت است. پس دسته هایی را که دارای تراکنش ثبت شده هستند، به هیچ وجه حذف نکنید. همچنین در صورت حذف دسته، زیرشاخه های آن نیز حذف می شوند.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام