نادیده گرفتن مشكلات خودرو، بیشتر از تعمیر آنها هزینه بر است. اگر خودروی شما تكان های شدیدی دارد یا فرمانش می لرزد یا دود می كند، این مشكلات را ندیده نگیرید.

خودروها وسایل بسیار پیچیده ای هستند و از هزاران قطعه ی جدا از هم تشكیل شده اند. با گذشت زمان و استفاده از خودرو، این قطعات فرسوده می شوند، ممكن است آسیب ببینند و ایجاد مشكل كنند. تعویض این قطعات ممكن است هزینه بر باشد، اما از نظر مالی بهتر است همین الان دست به كار شوید و تا قبل از اینكه آسیب شدید تر شود و خودروی شما كنار جاده متوقف شود، كاری انجام دهید. در ادامه این ١٠ علامت كه نباید نادیده گرفته شوند توضیح داده شده اند.

١- برآمدگی های روی تایر

اگر تایر خودروی شما با سنگ یا آواری برخورد كند، ممكن است یك برآمدگی روی تایر خودروی شما به وجود بیاید. برآمدگی های تایر، حباب های هوا هستند كه در قسمت داخلی تایر وجود دارد، دقیقا جایی كه هوا برای خارج شدن از تایر به آن نیرو وارد می كند. این برآمدگی ها نشان دهنده مشكل در تایرهاست كه هشدار می دهند هر لحظه ممكن است تایر بتركد. برای جلوگیری از یك وضعیت خطرناك بهتر است هرچه زودتر تایر را عوض كنید.

٢- تعویض دنده خشك

تعویض دنده خشك علامتی است كه نشان می دهد مشكلی در سیستم انتقال قدرت خودرو وجود دارد. فرسودگی در كلاچ، چرخ دنده ها، روغن كم در سیستم انتقال قدرت، همه ی این ها دلایل تعویض دنده ی خشك و پر سر و صدا است. علت هرچه باشد، این مشكل هر بار كه شما دنده را عوض می كنید بدتر می شود و در آخر باعث می شود كل سیستم انتقال قدرت دچار مشكل شود. یك سیستم انتقال قدرت جدید، قیمت خیلی بالایی دارد بنابراین همیشه راحت تر است تا به مشكلات رسیدگی كنید و تا قبل از اینكه مشكل حادتری به وجود بیاید آن را تعمیر كنید.

٣- صدا دادن تسمه

تسمه تایم، تسمه پروانه و تسمه دینام باعث می شوند كه خودروی شما درست كار كنند. اگر صدای جیر جیر از زیر كاپوت شنیدید، علامتی است كه نشان می دهد یك تسمه فرسوده شده است. بعضی وقت ها ممكن است قطعه فقط احتیاج به یك تنظیم داشته باشد ولی بعضی وقت ها باید تعویض شوند.در هر صورت هرچه زودتر این مشكل را حل كنید. تسمه های فرسوده می توانند آسیب جبران ناپذیری به موتور خودروی شما وارد كنند.

٤- بوی بد دودهای خروجی از اگزوز

دودهای خروجی از اگزوز همواره بوی خاصی دارد ولی اگر این بو شدیدتر و حتی بدبوتر از حالت معمول باشد، به این معنی است كه مشكلی وجود دارد. نشت روغن می تواند باعث شود تا روغن روی سطح داغ آن بسوزد و بوی غیر معمولی را تولید كند. مبدل های كاتالیزوری در اگزوز وجود دارند، كه این بو می تواند نشان دهد قسمتی از این مبدل دچار اشكال شده است. گاهی اوقات نیز مخلوط سوخت و هوا خوب نمی سوزند و باعث هدر رفتن سوخت می شود و همین مسئله باعث ایجاد بوی عجیبی در اگزوز می شود. پیگیر این بو باشید و خودرو را بازرسی كنید تا مشكل را بیابید.

٥- خراش های روی رنگ بدنه خودرو

یك خراش كوچك بر روی بدنه ی خودرو می تواند بسیار مهم تر از چیزی باشد كه به نظر می رسد. علاوه بر این كه رنگ خودرو باعث زیبایی آن می شود، این رنگ وظیفه ی دیگری نیز دارد.

رنگ باعث می شود بدنه ی خودرو از عوامل بیرونی حفظ شود. یك خراشیدگی كوچك بر روی رنگ بدنه ی خودرو می تواند باعث شود تا ورقه ی فلزی آن قسمت با رطوبت تماس پیدا كند و دچار زنگ زدگی شود. برای جلوگیری از زنگ زدگی توسط خراش های كوچك، بهتر است هرچه زودتر اقدام به تعمیر این خراش ها با رنگ مناسب بكنید.

٦- لرزش فرمان

مشكلات مختلفی می تواند باعث لرزش فرمان می شود. مشكل در سیستم تعلیق می تواند یكی از دلایل باشد. هم تراز نبودن چرخ ها نیز می تواند باعث این مشكل شود، هم چنین میتواند باعث فرسایش زودتر تایرها نیز شود. یكی دیگر از این دلایل فرسودگی بلبرینگ چرخ است. این مسئله می تواند در بدترین شرایط باعث جدا شدن چرخ از خودرو شود. صرف نظر از علت، لرزش فرمان می تواند باعث كاهش كنترل شما بر روی خودرو شود.

٧- سوت کشیدن ترمز

به طور كلی قژ قژ یا تق تق صدا دادن ترمز نشان می دهد كه ترمزها احتیاج به لنت ترمز جدید دارند.لنت ترمز با گذشت زمان تمام می شود. زمانی كه لنت با روتورهای ترمز تماس پیدا می كند صدای بلند و عجیبی تولید می كند. این صدا یك سیگنال سمعی است كه نشان می دهد لنت های ترمز احتیاج به تعویض دارند و اگر شما بیشتر صبر كنید این صدا بدتر می شود و توانایی ترمز گرفتن كاهش پیدا خواهد كرد.

٨- لامپ سوخته

لامپ های سوخته ی عقب و جلوی خودروی شما به خودرو آسیبی نمی رساند اما رانندگی با خودرویی كه لامپ آن سوخته است باعث جریمه شدن شما یا حتی یک تصادف خطرناک در هنگام شب می شود، بهتر است قبل از گرفتن یك قبض جریمه ی سنگین ابتدا لامپ های سوخته ی خورو را تعمیر كنید.

٩- دود

اگر در داخل خودرو دودی مشاهده می كنید یا بوی دود می آید بهتر است خودرو را متوقف كنید، زیرا ادامه ی رانندگی با این خودرو خطرناك است. دلایل زیادی وجود دارد كه باعث می شود خودروی شما دود كند. اما شایع ترین آن نشت روغن و مشكلات الكتریكی است. تا زمانی كه مشكل را پیدا نكرده اید و ایراد را بر طرف نكرده اید رانندگی نكنید، در غیر این صورت خودروی شما در معرض یك آتش سوزی بزرگ قرار خواهد گرفت.

١٠- چراغ چک موتور Check Engine

این چراغ بر روی داشبورد خودروی شما یك چراغ مشكوك و پر رمز و راز است. این چراغ به شما می گوید چیزی مشكل دارد اما هیچ وقت مشخص نمی كند دقیقا چه قطعه ای و یا كدام قسمت دچار مشكل شده است. آیا مشكل مكانیكی است یا الكتریكی؟ زیاد است یا كم؟ شما متوجه مشكل نمی شوید مگر اینكه كدهای ارور را اسكن كنید برای این كار باید خودرو را به یك دستگاه دیاگ متصل كنید تا متوجه مشكل شوید و هرچه زودتر ایراد را برطرف كنید.

منبع: بسترن سواران ایران

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال تلگرام خانه ما