مستندمسابقه «خانه ما»، یک رئالیتی شو (Reality Show) کاملا ایرانی است. ایده اولیه این مسابقه که در نوع خود، بدیع و نو به شمار می آید، به چالش کشیدن خانواده های شرکت کننده برای مدیریت بودجه محدود زندگی شان است. در مسیر این مسابقه، بودجه ماهیانه ای بسیار محدود (مبلغ 500 هزار تومان) توسط سازندگان در اختیار 3 خانواده شرکت کننده قرار می گیرد و آنها باید از پس جوانب مختلف زندگی خود با همین مبلغ به ظاهر اندک بر بیایند.

صدالبته که گذران زندگی با 500 هزار تومان، تنها شرط موفقیت در مسابقه خانه ما نیست و تیم سازنده «خانه ما» چالش های متفاوتی بر سر راه خانواده ها قرار می دهند تا آنها هم حسابی با دردسرهای پیش رو دست و پنجه نرم کنند. همین موقعیت های ظاهرا دشوار و پردردسر، باعث بروز خلاقیت هایی از طرف خانواده های شرکت کننده می شود که بر جذابیت مسابقه اضافه می کند.

در این میان، حفظ و ارتقای سطح کیفی مسابقه، همواره یکی از دغدغه های مهم تیم «خانه ما» بوده، بنابراین پس از پخش سری دوم و استقبال کم نظیر مخاطبان، تیم سازنده «خانه ما» اقدام به برگزاری نظرسنجی در میان بینندگان کرده است که خلاصه ای از نتایج این افکارسنجی را در ادامه ملاحظه خواهید کرد.

بدیهی است که نظرات شما مخاطبان ارجمند، برای تیم سازنده، اهمیت و تاثیر بسیاری دارد و مشارکت مستمر شما در نظرسنجی های فصل جدید این مسابقه، تیم «خانه ما» را در بهبود هر چه بیشتر برنامه یاری خواهد کرد.

مخاطبان خانه ما چه کسانی هستند؟

آمارها نشان می دهند که 56.3 درصد بینندگان سری دوم خانه ما را آقایان و 43.6 درصد را خانم ها تشکیل می دهند. همچنین 58 درصد مخاطبان متاهل، 36 درصد مجرد و مابقی در شرف ازدواج هستند که البته تعداد مخاطبان متاهل نسبت به فصل اول، افزایش چشمگیری داشته است.
وضعیت توزیع مخاطبان از لحاظ جغرافیایی هم به شکل زیر بوده است که نشان می دهد بینندگان مسابقه خانه ما دارای چه توزیعی در استان های کشور هستند:

نظرسنجی خانه ما

آیا زندگی با 500هزار تومان، شدنی است؟

ایده زندگی با مبلغی در حد 500 هزار تومان، شاید در نگاه اول کار بسیار دشواری باشد. جالب است که بدانید از میان مخاطبان نظرسنجی، 24.3 درصد مخاطبان، زندگی با 500 هزار تومان در ماه را کاملا امکان پذیر دانستند و 59.7 درصد هم تا حدی این کار را ممکن دانستند و 16 درصد باقیمانده، این کار را تقریبا محال فرض می کنند.

تاثیر خانه ما بر تغییر نگاه مخاطب

نتایج افکارسنجی نشان می دهد که حدود 40 درصد از مخاطبان برنامه، با دیدن سری دوم مستند مسابقه «خانه ما» نسبت به این که تا چه حد مدیریت هزینه های زندگی با 500 هزار تومان امکان پذیر است، تغییر نگرش داده اند. این میزان تغییر نگرش، اثرگذاری جدی برنامه را بر دیدگاه های مخاطبان نشان می دهد.

پاسخ های مخاطبان به این سوال نشان می دهد که با افزایش میزان مشاهده، مخاطبان بیشتری، زندگی با 500 هزار تومان را امکان پذیر دانسته اند.

میزان نزدیکی سطح رفاه بینندگان با خانواده های شرکت کننده

در یکی از سوالات افکارسنجی سری دوم از مخاطبان پرسیدیم که «تا چه میزان، سطح رفاه زندگی خود را به افراد شرکت کننده در این سری برنامه خانه ما نزدیک می دانید؟»

نکته جالب توجه این که بیشتر شرکت کنندگان در این نظرسنجی، سطح رفاه خود را به خانواده های شرکت کننده در مسابقه، نزدیک دانسته اند.

نظرسنجی خانه ما

همچنین آمارها نشان می دهد که مخاطبان هر چه میزان سطح رفاهی خانواده های شرکت کننده در مسابقه را نزدیک تر به خود ارزیابی کنند، میزان رضایت شان از مسابقه بیشتر می شود.

البته گروه سازندگان «خانه ما» در سری جدید، کاملا متفاوت و حتی پرریسک عمل کرده اند. در سری سوم، با 3 خانواده نسبتا متفاوت از لحاظ سطح رفاهی روبرو هستیم و باید دید که این تفاوت ها چه تاثیری بر نگاه مخاطبان خواهد گذاشت.

جذاب ترین بخش های مسابقه از نگاه مخاطبان

قسمت مربوط به «کسب و کار خانوادگی» با اختلاف زیاد با سایر قسمت ها، جذاب ترین بخش این مسابقه از سوی مخاطبان ارزیابی شده، «مهمانی خانوادگی» در مقام بعدی، «سفر» در مرتبه سوم و «چالش خشکسالی» در آخرین مرتبه جذابیت از نگاه مخاطبان قرار داشتند.

نظرسنجی خانه ما

در این میان، جوانان بیش از افراد میانسال و مسن، آیتم «کسب و کار خانگی» را جذاب تلقی کرده اند. افراد میانسال بیش از دیگر گروه ها، آیتم «مهمانی خانواده ها» و افراد مسن بیش از گروه های دیگر، آیتم «سفر» و «خشکسالی» را پسندیده اند.

علاقه مخاطبان به راه اندازی کسب و کار خانگی

مخاطبان با درصد بالایی، حاضر به راه اندازی کسب و کار خانگی بوده اند. آمارها نشان می دهند که بیش از 60 درصد مخاطبان، علاقه و آمادگی زیادی برای راه اندازی کسب و کار خانگی داشته اند.

افزایش سطح رضایت مخاطبان سری دوم خانه ما

بسیاری از فیلم های سینمایی و مسابقه های تلویزیونی که در سری اول خود مخاطبان زیادی جذب می کنند، در سری دوم با افت مخاطب مواجه می شوند، اما آمارها نشان می دهند که این مساله در مورد «خانه ما» مصداق نداشته است.

بر اساس آمارها، علاوه بر این که تعداد مخاطبان مسابقه خانه ما در سری دوم، نسبت به سری اول رشد داشته، بیشتر مخاطبان فصل دوم خانه ما، 10 قسمت مسابقه را به صورت کامل مشاهده کرده اند. نکته جالب توجه این که هرچه میزان مشاهده قسمت های مختلف مسابقه بیشتر بوده، سطح رضایت مخاطبان هم بالاتر رفته است. سطح رضایت مخاطبان از «موسیقی متن و تیتراژ» و «انیمیشن های میان برنامه و گرافیک» برنامه نیز بالا بوده است.

نظرسنجی خانه ما

به طور کلی، سطح رضایت عینی بینندگان از فصل دوم خانه ما بسیار بالا بوده و 98.3 درصد مخاطبان، فصل دوم را «در سطح خوب» ارزیابی کرده اند.

جذاب ترین خانواده و جذاب ترین شخصیت از نگاه مخاطبان

مخاطبان به صورت کلی، «خانواده زائری» را جذاب ترین خانواده در میان 3 خانواده تشخیص داده اند.

اما در بررسی تفکیکی شخصیت ها طبق نظرات مخاطبان، «آقای جعفر زاده» با اختلاف بسیار بالایی از دیگر شخصیت ها به عنوان جذاب ترین شخصیت برگزیده شده است. رتبه های بعدی به ترتیب به «هادی فرقانی»، «خانم زائری» و «آقای فرقانی» تعلق دارد.

سری سوم مسابقه «خانه ما» نیز مدتی است که آغاز شده است. امیدواریم که بینندگان، همچنان ما را همراهی کنند و با اعلام نظرات و پیشنهادات و انتقادات ارزنده خود در سایت و شبکه های مجازی برنامه، ما را در بهبود این مسابقه خانوادگی یاری نمایند.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

تلگرام خانه ما