در مطلب قبل جنبه های ضروری یا عادت گونه خرید شب عید را بررسی کردیم. در این مطلب به نکاتی می پردازیم که با کمک آن ها خرید رضایت بخشی را تجربه کنید. چرا که براحتی ممکن است از خرید خود پشیمان شوید و حسرت هزینه های از دست رفته را بخورید. یا ممکن است چنان در لوپ خرید کردن بیفتید که بیش از نیاز و بودجه خود خرید کنید.

 1. شاید اولین گام برای خرید این باشد که فعلا خرید نکنید! بهتر است سری به کمد لباس های خود بزنید و داشته های خود را زیر و رو کنید. اکثر افراد در این گونه موارد، به لباس هایی برمی خورند که برای مهمانی ها و دید و بازدیدهای عید مناسبند و همچنان نو و بلااستفاده داخل کمد خاک می خورند!
 2. اگر گام اول را اجرا کردید و نتیجه ای نداشت و واقعا نیاز به خرید را احساس کردید، در این مرحله بهتر است فهرستی از لباس های موردنیاز خود را تهیه کنید و در کنار این کار، بودجه مشخصی را برای خرید خود در نظر بگیرید. با این روش، رشته خرید از دستتان خارج نمی شود!
 3. مجددا به دو مرحله قبل برگردید! این بار کمد لباس ها و نیازمندی هایتان از منظر ست کردن لباس ها و رنگ ها بررسی کنید. با این کار می توانید از افتادن در لوپ خرید جلوگیری کنید. بسیار پیش می آید که از لباس یا کیف و کفشی خوشتان می آید و تحت تأثیر احساسات یا ترفندهای فروشنده، آن را می خرید و پس از خرید متوجه می شوید که چیزی برای ست کردن با آن ندارید و مجبورید چیز جدیدی برایش بخرید و همینطور هزینه بیشتر و بیشتر…
 4. دنیای مد و فشن، دنیای جذاب و عجیبی است اما خیلی اوقات ممکن است که مد جدید سال یا رنگ امسال، اصطلاحا به ما نیاید! مراقب باشید که جذابیت پیروی از دنیای مد، شما را وادار به خرید لباس هایی نکند که بعدا به جمع لباس های مهجور انتهای کمد بپیوندد! با کمی دقت، می توانید لباسی مناسب رنگ پوست و اندام خود بخرید و از خریدتان لذت ببرید. برای مقابله با وسوسه مد همیشه به این موضوع فکر کنید که کسانی که برای منافع و تجارتشان مدها را مطرح می کنند همین مد طراحی شده خود را نیز خیلی زود برای همان منافع و تجارتشان دموده می کنند. پس بجای مد به سلیقه و زیبایی و آراستگی خودتان بیاندیشید. چیزهایی را بخرید که خودتان همیشه از آن ها لذت می برید.
 5. سعی کنید در مورد زمان حراج های پایان سال فروشگاه ها اطلاعاتی کسب کنید. خرید در هنگام حراج، مطمئنا مقرون به صرفه است.
 6. سعی کنید خریدتان را در روزهای کاری هفته که فروشگاه ها خلوت تر هستند، انجام دهید. ترافیک و شلوغی شب عید، بسیار عذاب آور است که حجم این شلوغی در روزهای تعطیل و پایان هفته چندین برابر می شود.
 7. حواستان به کسی که شما را در هنگام خرید همراهی می کند، باشد. بسیاری از افراد، بخصوص آقایان تاب و تحمل معطلی های زیاد در فروشگاه ها را ندارند و شما را وادار خواهند کرد که هر چه سریع تر خرید خود را انجام دهید. آگاهی از نیازتان و داشتن فهرست خرید و کمی صبر و حوصله، حتما تجربه خرید شما را مفید و لذت بخش خواهد کرد.
 8. نکته بعدی احتمالا برای همه مادران، امری بدیهی است ولی یادآوری آن لازم به نظر می رسد. کودکان را همراه خود برای خرید شب عید نبرید! شلوغی فروشگاه ها برای کودکان بسیار خسته کننده و طاقت فرساست. تصور کنید که داخل اتاق پرو با عجله و مصیبت مشغول پرو کردن لباس هستید و همزمان فرزندتان مشغول گریه و نق نق است و به زور می خواهد خودش را داخل اتاق پرو در کنار شما جا کند!!! حتی تصور این صحنه هم شما را از خرید کردن پشیمان می کند! تنها در صورتی که خرید مربوط به کودک است او را همراه ببرید و حتی المقدور به سرعت این کار را انجام دهید. البته راه دیگری هم هست و می توان بدون وجود کودک برایش لباس خرید؛ چند تکه از لباس هایش را همراه ببرید و بر مبنای اندازه آنها برایش خرید کنید! خرید، بچه و دردسرهایش
 9. ترجیحا در هنگام خرید از پول نقد استفاده کنید. خرید با کارت های اعتباری باعث می شود که میزان مخارج از دستتان در برود و هزینه هایتان ناخواسته افزایش یابد.
 10. اسیر تبلیغات و تخفیف ها نشوید. خیلی اوقات تبلیغات وسیع فروشگاه ها و درصد بالای تخفیف ها به شدت وسوسه برانگیز هستند و می توانند به راحتی شما را در دام خود بیندازند. با چشم باز و بودجه مشخص و برنامه ریزی قبلی، مراقب باشید که گرفتار این دام نشوید! در همین مورد مطلب ترفندهای قیمت گذاری فروشندگان، دامی برای خریداران را بخوانید.
 11. شما بگویید! چگونه برای خرید عید برنامه ریزی می کنید؟ هر سال چه چیزهایی می خرید؟ و از کجاها خرید می کنید؟ خاطرات شما از خرید عید نیز قطعا شنیدنی است.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام